Zbirohy

Hrad Zbirohy určitě stojí za náštěvu. V posledních letech bylo okolí velmi citlivě upraveno - doplněny hatě, dřevěné zábradlí apod. Při prohlídce hradu nezapomeňte prolézt i přilehlé okolí. Nejvíce viditelné zbytky horního hradu jsou samozřejmně nejpřitažlivější, ale okolí jsitě stojí také za to. Jinak pozor na oblíbené trempování - zde se kontroluje snad vše. Něco projde (širak), ale oheň je problém.

Na zříceninu hradu Zbirohy (3 km) se dostanete po modré značce lesnatým úbočím pod Chlévištěm, kde se zleva připojuje zelená značka od Kalicha.

Hrad, založený v první polovině 14. století rodem Markvarticů, byl vybudován na třech pískovcových pahorcích nad meandrem Jizery. V 15. století jej koupil Ota z Bergova a hrad připadl k Troskám. Roku 1442 byly Zbirohy rozbořeny, aby se nestaly útočištěm loupeživých feudálů. Ve vnitřním hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí a základy obranné věže.

Z ostrohu nad železničním tunelem se nabízí úchvatný pohled do maloskalského údolí. Jestliže se rozhodnete pro delší výlet, můžete sestoupit po zelené značce přes Rakousy k Betlémskému mlýnu (2,5 km) a odtud pokračovat dále po žluté do Besedic (3 km).

Fotky

zbirohy.jpg

O nás