Kalich

Kalich je tajemný skalní labyrint pěti roklí tvořící součást Besedických skal. Nalezneme jej necelý kilometr pěší chůze od obce Besedice na žlutě značeném turistickém okruhu.

Oproti Chlévišti je tato oblast menší, nabízí však také několik zajímavých míst. Nejznámější je Modlitebna českých bratří, místo úkrytu nekatolíků v bouřlivých dobách protireformace. Na skále zde nalezneme vyrytý Kalich a několik náboženských veršů.

Skalní bludiště

Skalní bludiště je součástí Besedických skal nacházející se v blízkosti bývalé modlitebny Kalich.

Spletité uličky bludiště jsou tak úzké, že jen málokdo z dospělých se jimi může protáhnout. Skalní bludiště je proto určeno především dětem, kterým jistě učarují tajemná zákoutí uprostřed skalního labyrintu. Nedaleko bývalé modlitebny můžeme vystoupat na vyhlídku Českých bratří.

Modlitebna českých bratří 

Součástí skalního bludiště Kalich je i bývalá modlitebna českých bratří. Zvláště po setmění působí okolí modlitebny tajemně, v mihotavé záři plamenů hořících svíček se objevují nápisy na skále. Můžeme si zde přečíst úryvek z Kšaftu umírající matky Jednoty bratrské, díla učitele národů Jana Amose Komenského, verše o Kralické bibli či verše turnovského mnicha.

Sluj Václava Sadovského ze Sloupna

Místo ukryté hluboko ve skalním bludišti Chléviště v Besedických skalách se stalo útočištěm exulanta Václava Sadovského ze Sloupna, a proto sluj nese jeho jméno dodnes.

K tajemné sluji nás zavede žlutě značená stezka, ve směru od Malé Skály ji nalezneme několik metrů za překrásnou Hořákovou vyhlídkou.

Na skále je dále vytesán kalich a letopočet 1634. V dobách protireformace se zde ukrývali přívrženci českobratrské církve před katolickými pronásledovateli.

 

Fotky

craj_368.jpg craj_369.jpg craj_464.JPG craj_466.JPG craj_470.jpg craj_476.JPG craj_478.JPG craj_479.JPG

O nás