Rotštejn

Rotštejn

Hrad nechal na sklonku 13. století postavit Vok z Hruštice, později psaný z Rotštejna. Jeho syn, také Vok, se dostal do sporů ohledně majetku, jež vyvrcholily roku 1318 vypálením Rotštejna, zpustošením přilehlých vesnic a zajetím pana Voka. Při stavbě Rotštejna řemeslníci částečně otesali skalní bloky, vytěžený kámen posloužil jako stavební materiál hradních zdí, okolní lesy dodaly dřevo na roubené či hrázděné části hradu. Ale již po roce 1433 však Rotštejn zcela mizí z písemných pramenů a počátkem 16. století je zmiňován co hrad pustý.

Nové obyvatele získala zřícenina v období třicetileté války, kdy se v ní ukrývalo prchající obyvatelstvo. To začalo v dutinách při patě skal a před nimi budovat provizorní příbytky. Postupně zde bylo, téměř jako hrozen pod torzem paláce, vybudováno pět usedlostí s chlévy. Tyto skalní místnosti využívaly vesničané z chalup přímo pod hradem ještě v polovině 19.století. Stopy po tomto sídlení jsou velmi dobře patrné dodnes, neboť tvoří turisticky atraktivní labyrint v hlavním skalním bloku.

Zachovaly se skalní prostory, zbytky zdiva paláce, 48 m hluboká studna a unikátní černá kuchyně s tesaným komínem. Dominantou hradu je skalní věž s oknem. Po třicetileté válce si vesničané prchající před švédskými nájezdy zařídili ve skalách v podhradí příbytky, ve kterých se bydlelo ještě v 19. století. Cihlová brána pochází z roku 1922, kdy zříceninu zrekonstruoval oddíl Klubu českých turistů. V současné době o hrad pečuje občanské sdružení Ochrana Klokočských skal za podpory obce Mírová pod Kozákovem.

Fotky

rotstejn.jpg rotstejn1.jpg rotstejn2.jpg rotstejn3.jpg rotstejn4.jpg rotstejn5.jpg craj_151.jpg

O nás